"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

«Дочка» «Нафтогазу» розсмакували Tengiz

"Укртранснафта" ("дочка" НАК "Нафтогаз України", оператор нафтотранспортної системи України) у 2013 році планує почати поставки казахстанської нафти сорту Tengiz на Кременчуцький НПЗ (КНПЗ, належить ВАТ "Укртатнафта") по Придніпровських магістральних нафтопроводах.

Голова правління "Укртранснафти" Олександр Лазорко уповає, що в майбутньому році вже почнуться поставки нафти трубопровідним транспортом. Вироблені на Кременчуцькому НПЗ нафтопродукти "Укртранснафта" реалізує на внутрішньому ринку України. Між тим ні схема, ні місце реалізації даного пального не уточнюються.

Додаткові подробиці планів транспортування та реалізації нафтопродуктів представники компаній "Укртатнафта" і "Укртранснафта" коментувати відмовилися.

"Ринок України відкритий для постачальників сировини, ми маємо потужність по переробці сумарно понад 20 млн тонн нафти на рік (6 НПЗ) і досить конкурентний високорентабельний ритейл. Тому український ринок привабливий для постачальників нафти, на даний момент є можливість зробити інтегрований ланцюжок поставки-переробки -сбита ", - вважає аналітик консалтингової компанії Upeco Олександр Сіренко. Примітно, що спочатку цього року пальне на Україні виробляли тільки два з 6 нафтопереробних заводів країни: Кременчуцький і Лисичанський.

На сей день Кременчуцький НПЗ виробляє бензини і ДП властивості Євро-3, Євро-4 порядку 160-200 тис. Тонн за місяць. "Казахстанську нафту завод отримує здавна, але по залізниці і в маленьких обсягах", - уточнив пан Сіренко.

Відповідно до підписаного договору в липні цього року між "Укртатнафтою" і Transit SA (Швейцарія), на КНПЗ жд методом поставляються додаткові обсяги казахстанської нафти. Обсяг придбаної нафти, прописаний в договорі, - 560 тис. Тонн нафти протягом другого півріччя 2012 і 2013 року. Transit S.A. виграла конкурс на поставку, запропонувавши знижку в вартості нафти в розмірі 0,35 $ / барель.

У інших учасників торгів - компаній Rossin Investing Corp і Milbert Ventures Inc (компанії зареєстровані на англійських Віргінських островах) - знижка виявилася нижче: $ 0,2 і $ 0,1 / барель відповідно.

За словами пана Лазорко, на сей день жд транспортом на "Укртатнафту" поставлено більше 80 тис. Тонн казахстанської нафти.

Нагадаємо, в 2008 році поставки нафти по трубопроводу з Росії на "Укртатнафту" були припинені в результаті позиції ВАТ "Татнефть", яка була витіснена з підприємства в результаті рейдерського захоплення в жовтні 2007 року. Для завантаження потужностей КНПЗ "Приват" (тримає під контролем "Укртатнафту") у вересні 2009 року розпочав поставки азербайджанської нафти з моря по системі Придніпровських нафтопроводів.

Управління "Укртатнафти" і "Укртранснафти" планувало поставки на рівні 4,8 млн тонн нафти на рік. Але в 2010 році на КНПЗ було поставлено 1 млн тонн азербайджанської нафти, а в 2011 році - 640 тис. Тонн. З серпня 2011 року постачання на завод зовсім закінчилися.

З початку року КНПЗ переробляє в головному українську нафту. Компанія пробує за рахунок "Укртранснафти" перейти на давальницькі умови роботи для збільшення рентабельності заводу.

Джерело: Курсив