"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Спочатку майбутнього року в Казахстані буде представлений енергетичний звіт

В Астані закінчився VII євразійський форум KazEnergy, який дозволив знайти цінності розвитку нафтогазової галузі, також скорегувати енергетичний статус країни.

Спочатку ера "легковидобувних нафти" в світі завершується, а нові припаси темного золота залягають на дуже великій глибині. Більше 85 відсотків розвіданих родовищ, розташованих на поверхні, інтенсивно освоюються, частина з їх вже на стадії виснаження.

Спільно з тим енергобаланс в Казахстані такий, що для нас класичні джерела енергії обходяться дешевше, ніж інші, а тому залишаться в пріоритеті. У цьому зв'язку для Казахстану, надра якого багаті нафтою і газом, актуальне питання трансферту технологій.

Країні необхідні ноу-хау. При цьому те, що було створено три роки тому, зараз вже застаріває. Ось тому наша республіка хоче залучати великі світові компанії, що володіють останніми розробками в даній сфері.

Потреби в енергоресурсах рік від року в світі будуть тільки рости. Такі прогнози професіоналів, які виступали в рамках VII євразійського форуму KazEnergy в Астані. Тим часом ера "легковидобувних нафти" завершується.

Більше 85 відсотків розвіданих родовищ, розташованих на поверхні землі, вже освоюються, частина з їх на стадії виснаження.

А нові припаси темного золота залягають на дуже великій глибині.

Ось чому для Казахстану, надра якого, незважаючи на активне освоєння, все ще багаті, актуальне питання трансферту технологій. Про це на прес-конференції в Астані сказав голова асоціації KazEnergy Тимур Кулібаєв.

Завершальним акордом головного дії поточного тижня в Астані - VII Євразійського форуму KazEnergy стала підсумкова прес-конференція, в якій взяли роль провідні фігури вітчизняної "нафтової" і представники уряду.

На питання казахстанських і зарубіжних журналістів відповідали голова асоціації KazEnergy Тимур Кулібаєв, віце-міністр нафти і газу Берік Толумбаев, віце-міністр промисловості та нових технологій Нурлан Сауранбаев, 1-ий заступник голови правління з корпоративного розвитку АТ НК "КазМунайГаз" Данияр Берлібаев, генеральний директор асоціації KazEnergy Джамбулат сарсенів.

- З трибуни форуму багато спікери наголошували, що ера так іменованої легковидобувних нафти завершилась. В такому випадку яке майбутнє нафтогазової галузі, а саме, в Казахстані?

Голова асоціації KazEnergy Тимур Кулібаєв: Дійсно, ера "дешевої нафти" завершується. У цьому були єдині багато фахівців. Більше 85 відсотків розвіданих родовищ, розташованих на поверхні землі, інтенсивно освоюються, частина з їх вже на стадії виснаження.

А нові родовища залягають на великій глибині, що просить, відповідно, великих витрат. Тому доказ наш Кашаган, який відноситься в рівню нових. Виключно в його дослідно-промислову фазу інвестиції будуть здійснені в розмірі 45 млрд баксів США.

Це великі кошти.

Тим часом, за прогнозами фахівців, в найближчі десятиліття, потреба в нафті і газі буде тільки зростати в суворих обсягах. В головному за рахунок держав, що розвиваються: Китаю та Індії. Тому в будь-якому випадку нафтогазова галузь ще довго буде потрібна, в тому числі в нашій республіці.

Поки той ціновий спектр на нафту - від 100 до 120 баксів за барель - дозволяє нафтовидобувним компаніям повернути вкладені в створення нафти інвестиції. Що буде далі - подивимось.

Що стосується Казахстану, то надра нашої країни багаті вуглеводнями і майже все ще не звідано. Енергобаланс в нашій країні такий, що завдяки цьому для нас класичні джерела енергії обходяться дешевше, ніж інші, а тому залишаться в пріоритеті.

Водночас, щоб не відстати від нових віянь у світі - розвитку інших джерел, - ми також повинні займатися цим напрямком. У зв'язку з чим зараз для нас актуальне питання трансферту технологій. Конкретно цій темі буде присвячений подальший засідання Глобального нафтової ради, яке також пройде в Астані.

- Асоціація KazEnergy оголосила про те, що хоче представити Державний енергетичний звіт. Про що буде цей документ і коли з ним можна буде ознайомитися?

Т.К .: Наша асоціація хоче представити уряду Державний енергетичний звіт спочатку наступного року. У ньому будуть відображені дані, що стосуються енергобалансу нашої країни. Це дуже принциповий на сей день документ майбутньої розвитку нафтогазової галузі та енергетики в цілому.

Казахстанському суспільству важливо знати, наприклад, яким повинен бути кращий рівень нафтовидобутку в республіці з урахуванням екологічного навантаження? Або скільки вугілля нам необхідно, щоб покрити внутрішні потреби і при всьому цьому не нашкодити довкіллю?

Принципово також усвідомити, що зараз прибутковіше в наших умовах: газ або інші джерела енергії. Відповіді на ці питання повинні дати фахівці, дослідники, статисти надалі Державному енергетичному звіті.

Приміром, в Німеччині через дорожнечу блакитного пального інтенсивно вживають інші джерела енергії. В Казахстані ж абсолютно інша ситуація: у нас газ дешевше вчетверо, ніж у Європі.

І то що прийнятно для Німеччини, для нас дуже недешево. Іншими словами енергобаланси в кожній країні відрізняються. Тут необхідні розрахунки, уявлення та висновки професіоналів.

Наша справа підняти це питання, рішення - за урядом.

В власному звіті ми спираємося на світові дані, які на сей день вже є. Транснаціональні компанії, які входять в нашу асоціацію, здавна ведуть аналіз ринку, вони дивляться в майбутнє, щоб знати, яким буде подальший розвиток нафтогазової галузі.

Що стосується Казахстану, то бачення галузі можна буде обговорити, ознайомившись з даним звітом. Документ буде випускатися щороку.

- В ряді зарубіжних ЗМІ пройшли публікації про те, що акціонери проекту освоєння Кашагана звернулися до уряду республіки з пропозицією про продовження з ними договору на 20 років, тобто з 2040 до 2060 року. Це так?

Віце-міністр нафти і газу Берік Толумбаев: На сей день питання про продовження договору по освоєнню Кашагана на 20 років не варто. На даний момент на порядку денному - майбутня стратегія розвитку першого кроку освоєння Кашагана.

І вже після того, яке буде прийнято рішення, на що буде виготовлений упор в майбутній діяльності, можна буде приступити до дискусії інших питань. Поки наше Міністерство нафти і газу ще не прийняло остаточного рішення по стратегії розвитку.

Можу тільки повторити, що в травні поточного року був закінчений 1-ий крок дослідно-промислової розробки Кашагана. Зі майбутнього року очікується початок видобутку нафти в обсязі близько 13 мільйонів тонн на рік і видобутку газу в обсязі 9 млрд кубометрів.

- В рамках форуму пройшла інформація про те, що південноамериканська ConocoPhillps проявила бажання реалізувати свою частку в проекті освоєння Кашагана ... На скільки цю частку можна оцінити?

Б.Т .: Міністерство нафти і газу Казахстану не отримало письмовій заявки на цей рахунок. Поки все на рівні дискусій журналістів.

- У своїй доповіді в рамках форуму KazEnergy глава Ляззат Киїнов заявив про те, що державна компанія хоче активізувати і посилити геолого-розвідувальні роботи. Крім цього, зрозуміло, що при Міністерстві нафти і газу зроблені комітет по геології і компанія "Казгеологія". У зв'язку з цим хотілося з'ясувати детальніше про майбутнє вітчизняної геологорозвідки.

Віце-міністр промисловості та нових технологій Нурлан Сауранбаев: Так, новенька компанія "Казгеологія" була сотворена в минулому році. На даний момент ми обговорюємо питання її тривалої стратегії, місця і значущості.

У нас з'явилися сумніви: чи варто створювати з неї ще одну, хоч і крупну бурову компанію. У поточний час на російському ринку працює 80 особистих сервісних компаній. У нафтовидобувних компаній, які ведуть самостійно бурові та геолого-розвідувальні роботи, також сотворена власна промисловість.

В такому випадку постає питання: чи є резон створювати ще одну муніципальну компанію, яка може стати монополістом - і ціни за послуги не проконтролюєш, і властивості не зажадаєш.

Ми зібралися зробити упор на те, що "Казгеологія" повинна стати високоінтелектуальної сервісною компанією, яка може вести геолого-розвідувальні роботи на ранніх стадіях.

Крім цього, вона може виступати партнером в міждержавних відносинах. У нас налагоджені контакти з канадськими, австралійськими компаніями, які зацікавлені в дослідженні казахстанських надр і бажають вкладати сюди свої інвестиції.

Що стосується розвитку геологорозвідки, то розроблена і внесена в уряд державна концепція по геології, затверджена держпрограма по розвитку галузі на 2015-2020 роки.

Як вже було сказано вище, ситуація в світі така, що все, що раніше було знайдено, вже освоюється, а нові родовища залягають на великих глибинах. Необхідні нові технології. При цьому те, що було створено три роки тому, зараз вже застаріває.

Ось тому ми хочуть залучати великі світові компанії, що володіють останніми розробками в даній сфері. Казахстан - нерозважливо багата країна, і ми вважаємо, що стоїмо на порозі другого кроку розвитку казахстанської геології.

- Китайські компанії інтенсивно представлені в нафтогазовому секторі Казахстану. Чи слід чекати зростання обсягів поставок казахстанської нафти в цьому напрямку?

Т.К .: Трубопровід Казахстан - Китай - один з проектів, пов'язаних з політикою диверсифікації маршрутів транспортування нашої нафти. Він буде розширений до 20 мільйонів тонн з підвищенням обсягів від постачальників. Але поки таких обсягів немає.

Побоювань в плані того, що головні потоки казахстанської нафти можуть піти в цьому напрямку, бути не повинно. Казахстан не може бути головним постачальником нафти в Китай.

Основне споживання нафти - на півдні цієї країни. Це район Шанхая ... але туди нафту приходить морем з інших держав. Ми ж поставляємо нафту на північ Китаю - в СУАР (Синьцзян-Уйгурський автономний регіон), обсяг вживання якої істотно менше, ніж на півдні.

- Років три назад йшла розмова про те, що "КазМунайГаз" хоче купити трубопровід на південному Кавказі Баку - Супса. Ці плани в силі?

1-ий заступник голови правління компанії з корпоративного управління Данияр Берлібаев: "КазМунайГаз" зберігає інтерес до трубопроводу Баку - Супса. Ми завжди розглядали його як альтернативного маршруту по Південному коридору, який пролягає через Кавказ.

Казахстану, який планує добувати надалі до 125 мільйонів тонн нафти на рік, завжди був увлекателен вихід на ринок Темного моря. З початком промислової розробки родовища Кашаган Казахстан постачатиме в акваторію Темного моря до 64 мільйонів тонн нафти на рік.

Для таких обсягів будуть потрібні потужності наявних у цьому регіоні трубопроводів - це і Баку - Супса, і Баку - Тбілісі - Джейхан, і сталева дорога ... Все буде залежати від обсягів видобутої нафти і від привабливості критерій транспортування.

Джерело: meta.kz, Кульпаш КОНИРОВА