"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Продовження угоди про розділ продукції по казахстанського проекту "Кашаган" малоймовірно

Продовження угоди про розділ продукції (УРП) по казахстанському нафтогазовому проекту "Кашаган" малоймовірно, вважає директор департаменту Due Diligence "2К Аудит - Ділові Консультації / Морісон Інтернешнл" Олександр Шток.

"Казахстан зараз не потребує проектах угод про розподіл продукції. Цей механізм був потрібен, коли в країні не було коштів для розвитку нафтогазової галузі. Зараз проблем із залученням інвестицій Казахстан не відчуває, і співпраця з інвесторами в форматі УРП не актуально.

Більш того, Казахстан пробує переглядати умови роботи зарубіжних інвесторів в проектах УРП в свою користь. Тому продовжити терміни дії СРП по "Кашагану" інвесторам буде дуже важко ", - виголосив Trend в суботу експерт з енергетики Шток.

СРП по "Кашагану" була підписана урядом Казахстану та інвесторами в 1997 році на 40 років. Воно гарантує компенсацію витрат на розвідку родовища за рахунок комерційного видобутку нафти. На даний момент закордонні досягають росту строків договору ще на 20 років у зв'язку з "економічною необхідністю".

Для Казахстану такої варіант розвитку подій дуже невигідний, так як в даному випадку до моменту закінчення терміну угоди більша частина нафтових припасів "Кашагана" буде вироблена.

На думку експерта, також малоймовірні конфігурації в складі акціонерів проекту, крім виходу з його складу компанії ConocoPhillips, про який вже було заявлено.

"Що стосується інших учасників проекту, то, беручи до уваги близькість пуску проекту - вже в майбутньому році планується почати видобуток, малоймовірно, що акціонери продаватимуть свою частку в" Кашагане "без останньої необхідності", - виголосив Шток.

Відносно ж мотивів ConocoPhillips, що виявила бажання реалізувати свою частку в 8,4 відсотків в "Кашагане", експерт вважає, що вони пов'язані зі стратегією компанії по зниженню боргового навантаження.

"В рамках цієї стратегії компанія реалізує активи по всьому світу. Судячи з усього, під цю програмку потрапив і казахстанський проект", - виголосив Олександр Шток.

Експерт вважає, що більш можливим покупцем дещиці ConocoPhillips в проекті стане державна нафтогазова компанія Казахстану "КазМунайГаз".

"Ентузіазм до активів ConocoPhillips в" Кашагане "вже проявила держкомпанія. Беручи до уваги, що у країни є пріоритетне право покупки дещиці, малоймовірно, що в проект зуміють увійти інші акціонери. До того ж в останні роки Казахстан інтенсивно нарощує свою частку в інтернаціональних проектах , і навряд чи упустить можливість наростити частку в "Кашагане", - виголосив Шток.

З моменту початку розробки проекту "Кашаган" Казахстан домігся зростання власної дещиці з восьми до 16,8 відсотків. У 2012 році країна в особі компанії "КазМунайГаз" придбала десятипроцентну частку в проекті "Карачаганак", в якому раніше не брала участь.

"Кашаган" - велике нафтогазове родовище в Казахстані, розташоване на півночі Каспійського моря. Геологічні припаси, за даними казахстанських геологів, оцінюються в 4,8 млрд тонн нафти. За даними оператора проекту, загальні нафтові припаси складають 38 млрд барелів, або 6 млрд тонн, з їхніх добуваються - близько 10 млрд барелів. "Кашаган" володіє великими припасами природного газу - більше 1-го трильйона кубометрів.

Компанії-розробники проекту планують почати комерційний видобуток на "Кашагане" в першому кварталі 2013 року.

Учасниками проекту "Кашаган" на сей день є компанії Eni, Royal Dutch Shell, Exxon Mobil, Total і "КазМунайГаз", які володіють рівними частками (по 16,81 відсотків), ConocoPhillips - 8,4 відсотків і японська Inpex - 7,55 відсотків.

Джерело: http://www.trend.az.