"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  
3

Дослідження: війна з Іраном суттєво збільшить ціни на нафту

Нафта знову дорожчає - вона відіграла практично весь червневий збиток всього за три торгові сесії, вартість Brent знову перевалила за 100 баксів за барель. Основна причина подорожчання, про яку було оголошено ще за півроку до початку червня - введення санкцій ...

Нафта знову дорожчає - вона відіграла практично весь червневий збиток всього за три торгові сесії, вартість Brent знову перевалила за 100 баксів за барель. Основна причина подорожчання, про яку було оголошено ще за півроку до початку червня - введення санкцій проти Ірану.

Агентство «Фінмаркет» спробувало змоделювати розвиток ситуації і дізнатися, як довго іранський ефект буде позначатися на нафтових ринках.

Зупинка експорту нафти з Перської затоки на 3-4 місяці призведе до катастрофічного подорожчання нафти. А за цією катастрофою напевно почнеться ера низьких цін, передбачає агентство.

Основна загроза для світової економіки - перекриття іранцями Ормузької протоки, основного шляху доставки близькосхідної нафти на світові ринки. Марія Бєлова і Джуліан Лі з Енергетичного центру Столичної школи управління Сколково вирішили точно підрахувати, у що обійдеться й саме ембарго на іранську нафту, і ймовірна блокада протоки, яка, в разі військового конфлікту Ірану з США та Ізраїлем, буде неминуча, хоча, можливо, і недолговременна.

Іран є 2-ий у світі державою за запасами природного газу (16%), четвертою по припасам (6,5%) і видобутку нафти (5,2%). При всьому цьому добувати нафту в Ірані прибутково - родовища характеризуються низькою собівартістю і високою продуктивністю.

У 2011 році з 4,3 млн барелів на день, які добував Іран, 2,5 млн барелів експортувалося. Але в квітні 2012 року експорт Ірану впав до 1,2 млн барелів на день через введення санкцій.

Поточна ситуація на ринку нафти дуже неприємна для Ірану: до ембарго додається падіння цін, що не може не позначитися на бюджеті країни, дещиця нафтових доходів в якому становить 45%.

На частку 27 держав ЄС припадало 21% іранського експорту - з 1 липня експорт у ці країни стовідсотково заборонений. Жодна європейська країна серйозно від введення санкцій не постраждає. За своїми характеристиками іранська нафта не унікальна і може бути просто замінена нафтою з інших держав.

Сукупні резерви нафти в країнах ЄС, за даними МЕА, складають 1341900000 барелів нафти і нафтопродуктів. Цього досить, щоб прожити без іранської нафти 4 місяці.

Основна загроза іранських політиків країнам Заходу в разі введення санкцій - перекриття Ормузської протоки. Це відносно вузенький судноплавний канал, розташований між Іраном і Оманом. Він з'єднує Перську затоку з Індійським океаном.

На частку протоки припадає 20% транспортування всієї торгувала в світі нафти і 35% інтернаціонального транспортного повідомлення. Приблизно 85% нафти через Ормузську затоку йде до азіатських покупцям. Проводять контроль і підтримують порядок в Ормузькій протоці іранські військово-морські сили. Потрапити в протоку можна тільки через іранські територіальні води.

Газовий ринок постраждає від перекриття протоки в основному, ніж нафтовий, адже в світі немає таких значущих припасів газу. Через Ормуз йдуть поставки всього виробленого в регіоні скрапленого газу.

Найсильніше постраждали споживачі газу в Азії, яка на 24,2% знаходиться в залежності від експорту газу з регіону, і в Європі (16,5%). Для Англії, наприклад, це може обернуться енергетичною катастрофою - вона розгубить приблизно 26% імпортованого в країну газу. Катар і ОАЕ стовідсотково втратять доступ до ринку

Зате у виграші виявиться Наша батьківщина, яка зуміє безперебійно постачати газ до Європи по більш високим цінам.

В разі військового конфлікту в Ірані і перекриття Ормузської протоки світ чекає довгий період великих цін на нафту. В даному випадку інвестиції попрямують в нафтовидобувні країни поза Перської затоки, роблять висновок дослідники.

Відбудеться підвищення інвестицій у нафтовий сектор Росії, але їх значно обмежить відсутність здатності у компаній отримати доступ до нових і вигідним родовищам.

Отримають розвиток проекти з видобутку нафти і газу на глибоководному і арктичному шельфі.

Але найвищі ціни призведуть до суворого уповільненню світової економіки і, в кінцевому рахунку, падінню цін на нафту. Довгий період великих цін на нафту призведе до структурних зрушень в економіці: країни розвиватимуть інші джерела енергії і прагнути до відмови від нафти. Про це доповідає NEWSru.com.

«Нафта Росії»